Nové uši: Zvukobraz
Už tretíkrát medzi nás prišli naši bratislavskí kamaráti Fero Király a Eva Vozárová zo Združenia ooo, aby nás vtiahli do sveta zvukov a tónov. Sú v tom viac ako dobrí, robia to netradične, zaujímavo, pútavo, tvorivo, úžasne spontánne a zároveň didakticky.
Na úvod pár slov o tom, čo všetko vydáva nejaký zvuk, aký je ten zvuk, ako a prečo sa to deje. Dominik rozhodol, že budú tvoriť príbeh. Mohli aj rozprávku, ale príbeh dostal prednosť. A ten príbeh začal jednoduchou vetou – Kde bolo, tam bolo, boli tam deti. To bola vlastne tá najjednoduchšia vec. Pretože jedna vec je vymyslieť vetu/začiatok príbehu, druhá vec vymyslieť zvuk, ktorý by tú spomínanú (a aj každú ďalšiu) vetu charakterizoval a pozor, ešte je tu tretia vec – zvuk graficky znázorniť. Nie notami, ale obrázkom, písmenom, vlnkou, čiarami, guľôčkami či iným relevantným alebo imaginárnym spôsobom. Tí naši to dali s prehľadom im vlastným, aj napriek potrebnej miere abstraktnosti. Dali to veku primeraným spôsobom s prvkami humoru, tvorivosti aj fantázie. Postupne do príbehu „vstúpili“ motýle na lúke, kamarát medveď a vtáčiky za oknom...
Bol to neuveriteľný a určite aj nezabudnuteľný zážitok, veď vidieť a počuť našich žiakov „komponovať filmovú hudbu“ k jednoduchému príbehu o dobre a láskavosti, o tolerancii aj inom pohľade na veci samozrejmé, sa nestáva každý deň. Ďakujeme krásne.
M. Podolinská
01. 06. 2026 - Obecné oslavy Medzinárodného dňa detí majú svoju mnohoročnú tradíciu a od začiatku sme jeho súčasťou aj my. K plánova... >> čítaj viac
27. 05. 2026 - Aktivita s názvom „Kvety“ bola plná radosti, tvorivosti a dobrej nálady. Žiaci boli rozd... >> čítaj viac
27. 05. 2026 - Žiaci v priebehu besedy mali možnosť aktívne pracovať pod vedením pani Z. Kekeňákovéj. Tá priblížila žiakom dôležitos... >> čítaj viac
>> všetky aktuality![]() |
![]() |
zsmdl.sk